Historia poszukiwań geozasobów
Na wykładzie w sposób syntetyczny zostanie przedstawiona historia poszukiwań i wykorzystania geozasobów od epoki kamienia łupanego po współczesność. Omówiony zostanie także wpływ odkrywania nowych geozasobów i sposobów ich wykorzystania na rozwój pierwszych cywilizacji, jak i wpływ na politykę, gospodarkę i społeczeństwo naszych wieków.
Rodzaje geozasobów
Na wykładzie przedstawione są podstawowe klasyfikacje geozasobów, a na ich tle omawia się główne kategorie kopalin wraz z przykładami. Szczególny nacisk położony jest na procesy prowadzące do powstawania złóż, których znajomość jest podstawowym instrumentem dla ich poszukiwań.
Poszukiwanie geozasobów
Celem wykładu jest zapoznanie studentów z zasadami prognozowania złożowego oraz możliwościami, ograniczeniami i przydatnością różnych metod badawczych stosowanych w poszukiwaniach geozasobów wraz z podstawami interpretacji uzyskanych wyników.
Rozpoznawanie geozasobów
Celem wykładu jest omówienie metod laboratoryjnych, które umożliwiają rozpoznanie geozasobów pod kątem ich właściwości technologicznych, a co za tym idzie możliwości ich wykorzystania.
Uwarunkowania geologiczne i technologiczne eksploatacji geozasobów
Na wykładzie omawiane są metody eksploatacji (powierzchniowe, podziemne i otworowe) geozasobów na tle ich warunków występowania w górotworze. Dodatkowo przedstawiony jest wpływ eksploatacji geozasobów na środowisko.
Uwarunkowania prawne poszukiwania i eksploatacji geozasobów
Wykład obejmuje regulacje prawne w zakresie poszukiwania i wydobywania geozasobów oraz wykonywania prac geologicznych, unormowanych prawem geologicznym i górniczym.
Uwarunkowania ekonomiczne poszukiwania i eksploatacji geozasobów
Wykład ma na celu zrozumienie procesów ekonomicznych zachodzących na rynku surowcowym. Omawiane są przykłady dynamicznych zmian na rynku surowcowym zarówno krajowym jak i zagranicznym.
Ochrona geozasobów i środowiska
Wykład obejmuje regulacje prawne w zakresie poszukiwania i wydobywania geozasobów w kontekście ochrony środowiska, unormowanych ustawą o ochronie i kształtowaniu środowiska, prawem wodnym i innymi aktami prawnymi.
Dokumentowanie geozasobów
Wykład łączący wiadomości charakteryzujące geozasoby jako obiekt przyrodniczy i wiedzą wymaganą przy ocenie złoża z punktu widzenia gospodarczego. Wykład obejmuje prawne i ekonomiczne podstawy dokumentowania geozasobów, a także procedury wymagane przy opracowaniu projektów zagospodarowania złóż oraz zasady projektowania prac poszukiwawczych, rozpoznawczych, udostępniających i eksploatacyjnych.
Geozasoby Polski i Świata
Wykład obejmuje syntetyczne omówienie złóż surowców energetycznych, chemicznych, metalicznych i skalnych występujących w Polsce oraz najciekawszych złóż na Świecie.
Geozasoby mórz i oceanów
Wykład obejmuje podstawy prawne wykorzystania geozasobów mórz i ocenów, współczesne metody badań dna oceanu, genezę i rozmieszczenie geozasobów mórz i oceanów, geozasoby Morza Bałtyckiego oraz udział Polski w badaniach międzynarodowych.
Polski mix energetyczny – odnawialne i nieodnawialne źródła energii
Wykład przedstawia wyzwania mix’u energetycznego w Polsce, w tym analizę wyzwań stojących przed polskim systemem energetycznym oraz wzrost roli źródeł odnawialnych.
Geozasoby krytyczne w polskich złożach polimetalicznych
Wykład dotyczy geozasobów krytycznych, którymi są surowce o dużym znaczeniu gospodarczym dla UE, których podaż może ulec zakłóceniom z powodu koncentracji źródeł oraz braku dobrych, przystępnych cenowo substytutów. Należą do nich metale szlachetne, metale nieżelazne do produkcji komponentów baterii, metale ziem rzadkich i in.
Górnictwo miejskie (ang. urban mining)
Wykład przedstawia możliwości odzyskiwania cennych surowców ze zużytych produktów (np. pojazdów, sprzętu elektronicznego), instalacji, budynków i różnych infrastruktur. Dzięki temu cenne zasoby można dostrzec w szerszej perspektywie niż tylko środowisko naturalne.
Zasoby kosmosu (kosmozasoby)
Wykład wprowadza słuchaczy w kosmiczne górnictwo, które może dostarczyć surowce przydatne nie tylko na Ziemi, ale także przy planowanej kolonizacji kosmosu przez człowieka. Na wykładzie omówione zostaną surowce mineralne na asteroidach, Marsie i Księżycu, forma ich występowania oraz pomysły ich eksploatacji.
|