Uniwersytet Warszawski, Wydział Chemii - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Filozofia życia Fryderyka Nietzchego

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 2700-FZFN-OG
Kod Erasmus / ISCED: 15.1 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0321) Dziennikarstwo Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Filozofia życia Fryderyka Nietzchego
Jednostka: Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii
Grupy: Przedmioty ogólnouniwersyteckie humanistyczne
Przedmioty ogólnouniwersyteckie na Uniwersytecie Warszawskim
Punkty ECTS i inne: 3.00 Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

ogólnouniwersyteckie

Skrócony opis:

Konwersatorium ma na celu pogłębione zapoznanie osób studiujących z filozofią Fryderyka Nietzschego w kontekście jego biografii oraz bliższych i dalszych jej okoliczności historycznych oraz przedstawienie jej jako ciągle rozwijającej się para-teorii metafizyczno-psychologicznej związanej ściśle z doświadczeniem osobistym filozofia, jego przełomowymi, krytycznymi punktami - i przez jego pryzmat ostatecznie się wyjaśniającej, legitymizującej i waloryzującej jako, ostatecznie, skrajnie ekscentryczna „filozofia samego siebie”, stanowiąca zarazem kulminacyjny/krytyczny moment w dziejach zachodniego Ja (podmiotu egocentrycznego), poddająca pytaniom i próbom ostatecznym jego wytrzymałość i kulturową krzepę oraz diagnozująca, za pomocą narzędzi medycyny psychometaficzycznej (wzgl. ontopsychiatrii) stan jego zdrowia.

Pełny opis:

Z powyższej perspektywy jego myśl interpretować można jako pierwszą w dziejach nowoczesnych i pierwszą par excellence nowoczesną (auto)psychoterapię depresji (gdy jego wychowawca Schopenhauer sięgał jeszcze, w odniesieniu do „choroby na świat”, po terapeutyczne remedia starodawnej proweniencji). Zajęcia koncentrować się będą na lekturze obszernego wyboru tekstów filozofa, od wczesnych aż po ostatnie, a także wybranych komentarzy na ich temat. Konwersatoryjny charakter kursu wymaga od osób studiujących przygotowania lekturowego, ewentualnie gotowości do zreferowania zadanego tekstu oraz aktywnego uczestnictwa w dyskusji w czasie zajęć, które to elementy zostaną wzięte w rachubę w końcowej ocenie.

1. Wstępne uwagi na temat filozofii Nietzschego: dlaczego powracać do filozofa na nowo i jak to robić w świetle aktualnego stanu wiedzy? Rzut oka na interpretacje późno-XX-wieczne: Nietzsche i postmodernizm. Klasyczne odczytania z połowy XX wieku.

2. Życie Nietzschego: od urodzenia do zerwania z Wagnerem. Rodzina, pochodzenie (czy Nietzsche miał polskich przodków?), edukacja, kariera akademicka; Niemcy, Europa i świat w połowie XIX wieku.

3. Życie Nietzschego: od zerwania z Wagnerem do załamania. Siostra, niedoszłe narzeczone, przyjaciele i zdrajcy. Samotność filozofa: góry i morze. Europa i świat w latach 70. i 80. XIX wieku.

4. Nietzsche i jego choroba w świetle najnowszych ustaleń. Nietzsche po Nietzschem, czyli ostatnie lata: 1889-1900. Filozof jako lekarz samego siebie. Zdrowie i choroba jako główna różnica antropologiczna.

5. Młody Nietzsche: „Schopenhauer jako wychowawca” i „Narodziny tragedii”.

6. Wczesny Nietzsche: „Ludzkie, arcyludzkie”, „Wędrowiec i jego cień”, „Jutrzenka”

7. Dojrzały Nietzsche: od „Wiedzy Radosnej” do „Zaratustry”.

8. „Tako rzecze Zaratustra”

9. Późny Nietzsche: Od „Poza dobrem i złem” do „Z genealogii moralności”

10. „Z genealogii moralności” – najważniejszy filozoficzny tekst Nietzschego

11. Nietzsche na krawędzi załamania nerwowego: ostatnie teksty, czyli w stronę „Woli mocy”

12. „Zmierzch bożyszcz” i „Antychryst”

13. „Przypadek Wagnera”, „Ecce homo”, „Nietzsche contra Wagner”. Dygresja: rzut oka na Nietzschego filozofię muzyki i Nietzschego-muzyka.

14. Podsumowanie rozważań.

Literatura:

Oprócz fragmentów wymienionych w pełnym opisie dzieł F. Nietzschego, literatura wzbogacona zostanie w późniejszym terminie i na bieżąco o teksty uzupełniające.

Efekty uczenia się:

Osoba studiująca zna, rozumie i potrafi poddać krytycznej ewaluacji filozoficzne poglądy i argumentacje Nietzschego; zna i rozumie kontekst biograficzny i historyczny ich powstania; zna i rozumie różnorodne klucze interpretacyjne do myśli filozofa.

Metody i kryteria oceniania:

Zaliczenie na ocenę (3) na podstawie obecności. Zaliczenie na wyższą ocenę na podstawie aktywności w czasie zajęć oraz oceny z testu zaliczeniowego wielokrotnego wyboru dotyczącego wiedzy przekazanej w trakcie kursu, gdzie końcowa ocena wynikać będzie z oceny z testu uzupełnionej o jeden punkt dodatkowy za aktywność.

Zajęcia w cyklu "Semestr letni 2024/25" (jeszcze nie rozpoczęty)

Okres: 2025-02-17 - 2025-06-08
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Konwersatorium, 30 godzin, 20 miejsc więcej informacji
Koordynatorzy: Jacek Dobrowolski
Prowadzący grup: Jacek Dobrowolski
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie na ocenę
Konwersatorium - Zaliczenie na ocenę
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski, Wydział Chemii.
ul. Pasteura 1, 02-093 tel: +48 22 55 26 230 http://www.chem.uw.edu.pl/ kontakt deklaracja dostępności mapa serwisu USOSweb 7.1.1.0-3 (2024-12-18)