Uniwersytet Warszawski, Wydział Chemii - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Kultura hiszpańskiego Baroku w kontekście europejskim

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 3305-KHB-01
Kod Erasmus / ISCED: 09.001 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0231) Języki obce Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Kultura hiszpańskiego Baroku w kontekście europejskim
Jednostka: Instytut Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich
Grupy: Plan specjalności hiszpańskiej 3 rok 1 stopnia
Przedmioty do wyboru dla specjalności hiszpańskiej studiów 1 stopnia
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: hiszpański
Rodzaj przedmiotu:

fakultatywne

Założenia (opisowo):

(tylko po angielsku) Enseńar cómo se analizan y comentan fenómenos literarios y artisticos de una gran epoca de la cultura y literatura europea en el fondo de fenómenos politico-económicos, sociales y económicos del Siglo de Oro espańol en el contexto de la literatura y la cultura de los mas importantes para el barroco paises europeos.

Tryb prowadzenia:

w sali

Skrócony opis:

Państwo i społeczeństwo hiszpańskie w XVII w.Filozofia,teologia i nauki przyrodnicze.Ogólna charakterystyka sztuki barokowej.Architektura barokowa.Malarstwo europejskie w okresie baroku.Barokowe malarstwo hiszpanskie.Rzeźba w krajach europejskich i w Hiszpanii. Muzyka baroku.Barok literacki i artystyczny w Hiszpanii.Teatr i gatunki parateatralne i ich rola jako audiowizualnych środków propagandy ideologicznej,politycznej i religijnej.Teatr dworski w Europie i w Hiszpanii.

Pełny opis:

Państwo i społeczeństwo hiszpańskie w XVII w.Polityka,ekonomia,ideologia (Kontrreformacja i absolutyzm).Filozofia,teologia i nauki przyrodnicze.Postawy człowieka hiszpanskiego baroku.Pojęcie baroku i jego ewolucja (styl,forma,elementy ideologiczne).Narodziny nowoczesnej estetyki.Ogólna charakterystyka sztuki barokowej.Architektura barokowa w krajach europejskich i w Hiszpanii.Malarstwo europejskie w okresie baroku: manieryzm i barok we Włoszech;Rubens i malarstwo flamandzkie;Rembrandt i malarstwo holenderskie;Velazquez

i malarstwo hiszpańskie.Rzeżba barokowa.Muzyka barokowa od Monteverdiego do Bacha.Narodziny i rozwój opery.Hiszpański barok literacki i artystyczny.Teatr hiszpański i gatunki parateatralne i ich rola jako audiowizualnych środków propagandy ideologicznej,,politycznej i religijnej.Prekursorstwo Calderona w tworzeniu hiszpanskiego teatru totalnego:syntezy sztuk.Teatr dworski w Europie i rola mecenatu europejskich monarchów.

Literatura:

J.Babelon,"Sztuka hiszpańska",WAiF,Warszawa,1974.

M.Bukofzer, "Muzyka w epoce baroku",PWN,Warszawa,1970.

M.Defourneaux,"La vida cotidiana en Espańa en el Siglo de Oro", Hachette,Buenos Aires,1964.

H.Hatzfeld, "Estudios sobre el Barroco",Gredos,Madrid,1973.

C.Iglesias de la Vega,"Historia del arte y de la cultura",Ed.Teide,Barcelona,1975.

J.Sokołowska,"Spory o barok.W poszukiwaniu modelu epoki",PIW,Warszawa,1971.

R.Toman (red.), "Sztuka baroku",Koneman,Warszawa,2000.

Efekty uczenia się:

Wykształcenie umiejętności analizy,krytycznego spojrzenia i oceny zjawisk literackich i artystycznych przełomowej epoki kultury i literatury europejskiej w całej jej złożoności i znaczeniu jako okresu

narodzin nowoczesnej estetyki i widzenia świata na tle zjawisk polityczno-ekonomicznych i społeczno-ideologicznych.

Metody i kryteria oceniania:

Zaliczenie na ocenę na podstawie przedstawionej pracy pisemnej i obecności na zajęciach (dopuszczalne dwie nieusprawiedliwione nieobecności).

Praktyki zawodowe: (tylko po angielsku)

No estan prevstas.

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski, Wydział Chemii.
ul. Pasteura 1, 02-093 tel: +48 22 55 26 230 http://www.chem.uw.edu.pl/ kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)