Uniwersytet Warszawski, Wydział Chemii - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Chemia nieorganiczna i bionieorganiczna

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 1200-1CHMCHNBW3
Kod Erasmus / ISCED: 13.3 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0531) Chemia Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Chemia nieorganiczna i bionieorganiczna
Jednostka: Wydział Chemii
Grupy: Przedmioty minimum programowego dla studentów 3-go semestru (S1-CHM)
Punkty ECTS i inne: 4.00 Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

obowiązkowe

Założenia (opisowo):

Zapoznanie studentów z podstawami chemii nieorganicznej wraz z elementami chemii bionieorganicznej na akademickim poziomie średnio zaawansowanym

Tryb prowadzenia:

w sali

Skrócony opis:

Wykład obejmuje podstawy i współczesne zagadnienia chemii nieorganicznej, ze szczególnym uwzględnieniem właściwości fizycznych i chemicznych pierwiastków i związków chemicznych, metod ich otrzymywania, struktury, aktywności i mechanizmów reakcji również w układach o znaczeniu biologicznym. W tym celu są omawiane zarówno klasyczne pojęcia i zagadnienia, jak i są prezentowane wybrane nowoczesne osiągnięcia technologiczne w zakresie katalizy, chemii ciała stałego i chemii biomedycznej. Zwrócona jest uwaga na tendencje zmian właściwości pierwiastków i ich związków w układzie okresowym.

Pełny opis:

Początkowa część wykładu jest głównie poświęcona podstawom chemii nieorganicznej, z uwzględnieniem położenia pierwiastków w układzie okresowym w celu przewidywania tendencji zmian oraz właściwości wybranych pierwiastków i ich związków. Pokazywana jest rola struktury związków nieorganicznych i ich reaktywności chemicznej, z uwzględnieniem znaczenia siły i natury wiązań międzyatomowych, międzyjonowych i międzycząsteczkowych. Następnie omawiane są także podstawy budowy kryształów jonowych, z uwzględnieniem różnych stopni utlenienia jonów i procesów redoks oraz podstawy chemii związków koordynacyjnych, z uwzględnieniem kompleksów bionieorganicznych (np. enzymów, cytochromów). Kolejnym zagadnieniem jest systematyczny opis wybranych pierwiastków, w tym wodoru i jego związków, metali (w tym przejściowych, lantanowców i aktynowców), tlenków metali, mechanizmów reakcji związków koordynacyjnych, związków organometalicznych oraz procesów katalitycznych. Realizacja powyższego materiału stanowi punkt wyjścia do dyskusji współczesnych wyzwań nauki i technologii nieorganicznych, w tym energetyki wodorowej, rozwoju alternatywnych źródeł energii (ogniwa paliwowe) i konwersji ditlenku węgla do paliw i prostych związków organicznych oraz niskotemperaturowej konwersji azotu do amoniaku. Typowe, klasyczne wiadomości uzupełniane są informacjami na temat chemii nieorganicznych w wybranych układach biologicznych: znaczenia „biopierwiastków”, biochemii wapnia, magazynowania i przenoszenia tlenu, układów enzymatycznych, w tym enzymów redoks, cytochromów, fiksacji azotu i fotosyntezy, a także znaczenia metali w medycynie.

Literatura:

A. F. Cotton, G. Wilkinson, P. L. Gaus, Chemia nieorganiczna, Podstawy, PWN, 1998

G. Rayner-Canahom, T. Overton, Descriptive Inorganic Chemistry, Freeman, 2014

C.E. Housecroft, A.G. Sharpe, Inorganic Chemistry, Pearson, 2018

M. Lieberman, A. Peet, Basic Medical Biochemistry, Kluwer, 2018

Efekty uczenia się:

Po ukończeniu przedmiotu student powinien znać podstawy chemii nieorganicznej na akademickim poziomie średnio zaawansowanym z uwzględnieniem współczesnych wyzwań i technologii nieorganicznych oraz orientować się w problematyce chemii bionieorganicznej.

Metody i kryteria oceniania:

Semestralny egzamin pisemny na ocenę

Praktyki zawodowe:

nie ma

Zajęcia w cyklu "Semestr zimowy 2023/24" (zakończony)

Okres: 2023-10-01 - 2024-01-28
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Proseminarium, 15 godzin więcej informacji
Wykład, 30 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Paweł Kulesza
Prowadzący grup: Paweł Kulesza, Iwona Rutkowska
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Egzamin

Zajęcia w cyklu "Semestr zimowy 2024/25" (w trakcie)

Okres: 2024-10-01 - 2025-01-26
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Proseminarium, 15 godzin więcej informacji
Wykład, 30 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Paweł Kulesza
Prowadzący grup: Paweł Kulesza, Iwona Rutkowska
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Egzamin
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski, Wydział Chemii.
ul. Pasteura 1, 02-093 tel: +48 22 55 26 230 http://www.chem.uw.edu.pl/ kontakt deklaracja dostępności mapa serwisu USOSweb 7.1.0.0-7 (2024-10-21)