Uniwersytet Warszawski, Wydział Chemii - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Kurpiografia - letni obóz IEiAK

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 3102-KURP
Kod Erasmus / ISCED: 14.7 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0314) Socjologia i kulturoznawstwo Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Kurpiografia - letni obóz IEiAK
Jednostka: Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej
Grupy: Moduł L10 (od 2023): Etnografie regionalne / Monografie terenowe
Punkty ECTS i inne: 4.00 Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

nieobowiązkowe

Skrócony opis:

Projekt ma na celu etnograficzne badanie lokalnej pamięci mieszkańców Kurpiowszczyzny i zebranie materiałów do wystawy zaprezentowanej w lokalnej społeczności oraz dostępnej w internecie. Będziemy posługiwać się zintegrowanymi metodami wizualnymi i metodami stosowanymi przy badaniu historii mówionej: archiwalne zdjęcia lotnicze z lat 60 XX wieku, ukazujące konkretne miejsca skonfrontowane zostaną z żywą pamięcią mieszkańców tego regionu.

Zajęcia w cyklu "Semestr letni 2023/24" (zakończony)

Okres: 2024-02-19 - 2024-06-16
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Obóz naukowy, 56 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Anna Wieczorkiewicz
Prowadzący grup: Anna Wieczorkiewicz
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Zaliczenie na ocenę
Pełny opis:

Projekt zrodził się z inicjatywy studentki II stopnia studiów Łucji Samorajczyk, która otrzymała I miejsce na gali finałowej Akademii Przedsiębiorczości 11 edycji BraveCamp na Uniwersytecie Warszawskim).

Efektem zaplanowanych przez nią wieloetapowych działań ma być wtopiona w krajobraz lokalny wystawa ukazująca różne znaczenia topografii. Jej dopełnieniem będzie internetowa strona, pozwalająca także na wędrówkę wirtualną poprzez te miejsca - oglądanie fotografii pozyskanych od rozmówców, odsłuchanie zebranych w czasie badań osobistych historii związanej z lokalnymi miejscami.

Do wydobycia z pamięci mieszkańców tych znaczeń konieczne jest przeprowadzenie pogłębionych badań etnograficznych. W tym celu chcemy zorganizować letni obóz studencki z udziałem ok. 17 osób (studentów oraz jednego opiekuna naukowego będącego pracownikiem IEiAK UW.) Obóz będzie powiązany z warsztatami pracy terenowej. W nasze działania zaangażujemy także lokalnych, młodych wolontariuszy. Mamy nadzieję, że przy okazji podsycimy nie tylko ich zainteresowanie tradycją własnego regionu, ale także dziedziną, którą studiujemy (a być może zachęcimy ich do studiowania na naszej Uczelni). Opracowana przez nas metoda opiera się na konfrontowaniu źródeł specjalistycznej wiedzy eksperckiej (czyli fotografii lotniczych) z żywą, subiektywną, opartą na doświadczeniu wiedzą mieszkańców starszego pokolenia. W trakcie badań zostaną zebrane materiały w postaci wywiadów etnograficznych oraz fotografii (przekazane potem do archiwum Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UW).

Kontakt z żywą kulturą regionalną, z mieszkańcami różnych regionów Polski, poznawanie ich stosunku do własnej tradycji to dla nas - jako etnografów - okazja do zdobywania bezcennych doświadczeń, a także nabywania kompetencji miękkich, które mamy nadzieję wykorzystać w naszej dalszej pracy. Jesteśmy przekonani, że będzie to też okazja do przekazania naszej pasji mieszkańcom wiosek, do których dotrzemy.

Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski, Wydział Chemii.
ul. Pasteura 1, 02-093 tel: +48 22 55 26 230 http://www.chem.uw.edu.pl/ kontakt deklaracja dostępności mapa serwisu USOSweb 7.1.1.0-3 (2024-12-18)