Uniwersytet Warszawski, Wydział Chemii - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Międzyuczelniany Obóz Etnograficzny

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 3102-MOE
Kod Erasmus / ISCED: 14.7 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0314) Socjologia i kulturoznawstwo Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Międzyuczelniany Obóz Etnograficzny
Jednostka: Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej
Grupy: Moduł L10 (od 2023): Etnografie regionalne / Monografie terenowe
Przedmioty etnograficzne do wyboru
Punkty ECTS i inne: 4.00 Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

nieobowiązkowe

Skrócony opis:

Międzyuczelniany Obóz Etnograficzny to inicjatywa łącząca osoby studiujące w różnych ośrodkach etnologicznych w Polsce przy realizacji jednego projektu badawczego.

Pełny opis:

p. sylabus aktualnego semestru

Literatura:

p. sylabus aktualnego semestru

Efekty uczenia się:

p. sylabus aktualnego semestru

Metody i kryteria oceniania:

p. sylabus aktualnego semestru

Zajęcia w cyklu "Semestr letni 2023/24" (zakończony)

Okres: 2024-02-19 - 2024-06-16
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Obóz naukowy, 56 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Katarzyna Waszczyńska
Prowadzący grup: Katarzyna Waszczyńska
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Zaliczenie na ocenę
Skrócony opis:

Międzyuczelniany Obóz Etnograficzny to inicjatywa łącząca osoby studiujące w różnych ośrodkach etnologicznych w Polsce przy realizacji jednego projektu badawczego.

Międzyuczelniany Obóz Etnograficzny - Kolbuszowa

(II sem. 2023/2024; wyjazd terenowy 11-18.05.2024)

Liczba osób studenckich uczestniczących w MOE: 8 (max. 9)

4 ECTS

Pełny opis:

Tematem Międzyuczelnianego Obozu Etnograficznego - Kolbuszowa jest przestrzeń przydomowa współczesnej wsi lasowiackiej. Tej problematyce poświęcone będą etnograficzne badania terenowe realizowane w: Kolbuszowej Górnej, Nowej Wsi, Domatkowie i Brzezówce. Integralną częścią wyjazdu są również warsztaty muzealne prowadzone przez doświadczonych muzealników z Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej - instytucji goszczącej MOE. Celem wyjazdu jest bowiem: zgromadzenie materiału etnograficznego i dokumentacji fotograficznej oraz zdobycie wiedzy o zastosowaniach pozyskanej w terenie wiedzy w praktyce muzealnej. Zebrane materiały terenowe zostaną zarchiwizowane w Archiwum Naukowym Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej.

Do uczestniczenia w Międzyuczelnianym Obozie Etnograficznym - Kolbuszowa zostały zaproszone osoby studiujące w ośrodkach etnologicznych z Warszawy, Krakowa i Łodzi oraz osoby pracujące w muzeum typu skansenowskiego.

Warsztaty muzealne będą dotyczyć:

- wykonywania dokumentacji fotograficznej w terenie i w muzeum;

- przygotowywania aranżacji w skansenie (na przykładzie zagrody kolonistów niemieckich z Bożej Woli);

- działań projektowych realizowanych przez Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej;

- edukacji i upowszechnianiu w muzeum (lekcje muzealne, kontakty z twórcami, warsztaty).

Warsztaty będą uzupełnione o zwiedzanie Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, zapoznanie się z grupą etnograficzną Lasowiaków oraz udział w wydarzeniach organizowanych w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich – imprezie plenerowej poświęconej dziedzictwu kulturowemu regionu

Badania terenowe

- realizowane w miejscowościach: Kolbuszowej Górnej, Nowej Wsi, Domatkowie i Brzezówce;

- tematyka badań zakłada posługiwanie się kwestionariuszem, w którym zagadnieniami są: historia gospodarstwa (plan gospodarstwa, budynki, zachodzące zmiany); ogrodzenia; elementy ozdobne obejścia; produkcja rolna (wykorzystywanie maszyn rolniczych), przydomowe ogrody warzywne, sady i krzewy owocowe, rośliny ozdobne; ujęcia wody i jej magazynowanie; zwierzęta hodowlane i domowe; dźwięki i zapachy; wykorzystanie przestrzeni przydomowej (sklepy, warsztaty, rekreacja); sacrum (np. kapliczki w obrębie gospodarstwa);

- wymogiem jest przeprowadzenie min. 10 wywiadów etnograficznych trwających min. 45 min (wywiady mogą być prowadzone w zespołach dwuosobowych), robienie notatek terenowych oraz wykonanie dokumentacji fotograficznej - min. 100 zdjęć.

Po zakończeniu badań zebrane materiały zostaną zarchiwizowane w Archiwum Naukowym Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej i będą dostępne (podobnie jak wyniki wcześniej zebranych materiałów) wszystkim zainteresowanym uczestnikom MOE - Kolbuszowa także po zakończeniu projektu.

MOE - Kolbuszowa jest finansowany (nocleg i wyżywienie: śniadanie i obiadokolacja) ze środków pozyskanych przez Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej z Fundacji na Rzecz Kultury i Sportu.

Planowanym podsumowaniem MOEKolbuszowa jest seminarium, podczas którego zostaną zaprezentowane wyniki badań w formie prezentacji fotograficznej, koncepcji wystawy lub w innej uzgodnionej formie. Seminarium planowane jest na październiklistopad 2024.

Literatura:

Radwański J., O przestrzeni przydomowej współczesnej wsi lasowiackiej, „Biuletyn Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej” 2021, nr 5, s. 207-232.

Ruszel K., Lasowiacy. Materiały do monografii etnograficznej, Rzeszów: Muzeum Okręgowe 1994.

Tejchma J., Przemiany systemu wartości. Kształtowanie się nowego modelu życia i współżycia mieszkańców wsi w powiązaniu ze zjawiskami współczesnej migracji, w: Źródła kultury ludowej Puszczy Sandomierskiej, red. K. Ruszel, Kolbuszowa: Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej 2014, s. 305-314.

oraz publikacje na stronie internetowej Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej:

http://www.muzeumkolbuszowa.pl/2012-10-21-10-16-45/badania

Zajęcia w cyklu "Semestr letni 2024/25" (jeszcze nie rozpoczęty)

Okres: 2025-02-17 - 2025-06-08
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Obóz naukowy, 56 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Katarzyna Waszczyńska
Prowadzący grup: Katarzyna Waszczyńska
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Zaliczenie na ocenę
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski, Wydział Chemii.
ul. Pasteura 1, 02-093 tel: +48 22 55 26 230 http://www.chem.uw.edu.pl/ kontakt deklaracja dostępności mapa serwisu USOSweb 7.1.1.0-3 (2024-12-18)